Abipolitsei

Vaba teema
Vasta
Kasutaja avatar
LOWRY
Huviline
Postitusi: 312
Liitunud: 12.05.2005 20:42 50
Asukoht: Tallinn

Abipolitsei

Postitus Postitas LOWRY »

Kas keegi on kursis, kas abipolitseinik, eeldatavasti oma isikliku autoga võib tulla dokumente ja tehn.passi küsima?
Lugu nägi siis välja nii, et hakkas üks auto mind jälitama. Tükk aega oli kannul, keerasin suvalistele tänavatele, see ikka järgi. Lõpuks viskas üle ja keerasin statoili, et mis krt su probleem on! Kutt sõitis kõrvale, tuli autost välja, minu akna juurde ja esitas oma abipolitseiniku dokumendid. Seejärel pistis need tasku ja nõudis juhilubasi ja auto dokumente. Küsisin tema seda abipolitseiniku tõendit veel korra näidata, samal ajal uurides temalt et kas tal on selline õigus ka olemas, et mu dokke kontrollida. See vastu: "JaJaaa..!" Ok ulatasin talle kõik vajaliku, mul karta polnud midagi. Hiljem veel küsis, et kas sul volitus ka ikka on jah?! Ütlesin et ikka on, kuigi polnud (ei olnud oma autoga), see läks õnneks :)
Seejärel andis mu asjad tagasi ja ütles, et 1 esimene tuli ei põle. Vastasin, et tean, seepärast ju statikasse tulingi. Kuigi tal endal oli ees 1 xenon, ei tea kas teine oli siis kuidagi naljakalt loojas, põles nagu tavaline lähituli :?
Ja nüüd natuke OT kah, 5 min pärast peale seda võttis mind tavaline politseiauto maha, sellele ei meeldinud lihtsalt mu sõidumaneer. Peale selgitamist, et libe on ju (No on ju täna tln teed eriti libedad, lund sajab praegugi) vastas esimene, et jaaa jaaa... . Vaatas korra lubasi, andis tagasi ja lasi minna.
Sellisel kellaajal ja sellisel päeval eriti autosi ei liigu, ju siis jäingi neile koguaeg ette :)
Aga siis ikkagi tahaks teada, kas see abipolitseiniku käitumine oli õiglane?
Mõtlesin veel, et kui ma oleks veel nii oma pool tunnikest tiirutanud, kas ta oleks mul ikka sabas sõitnud :D
Kasutaja avatar
meph
Huviline
Postitusi: 3271
Liitunud: 07.08.2003 03:16 05
Peamine sõiduk: BMW 320Ci E92
Telefon: 5140229
Asukoht: Tallinn, Kesklinn
Kontakt:

Postitus Postitas meph »

Minu teada abipolitseinik ei tohi sinuga mitte midagi teha kui pärispolitseinikke ümbruses lähedal ei ole.
Kasutaja avatar
Ain
Huviline
Postitusi: 3229
Liitunud: 13.10.2003 22:19 20
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas Ain »

Siinkohal ootaks klubiliikme Erkki kommentaari :D
Kasutaja avatar
Jarlo
Huviline
Postitusi: 851
Liitunud: 24.05.2004 09:02 18
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas Jarlo »

Abipolitseiniku seadus sätestab abipolitseiniku õigused.
Politsei tegevuses osaleval abipolitseinikul on õigus autosid peatada ja dokumente kontrollida. Sellel ajal peavad tal olema küljes ka igasugu ametitunnused (käeside, rinnamärk).
Kui abipolitseinik peatab sind suvalisel ajal olles ise erariietes, ilma ametitunnusteta ning ilma et toimuks konkreetne politsei poolt korraldatav "üritus", siis minu hinnangul abipolitseinik ületab oma võimupiire.
Kasutaja avatar
Cardo
Huviline
Postitusi: 4224
Liitunud: 27.12.2002 00:08 12
Asukoht: Jüri

Postitus Postitas Cardo »

Ja siis imestate, et kus politsei oli, kui nii ja naa juhtus, väga tubli poiss oli minuarust ja külgees võib sõita pigem jäärajal kui sõiduteel.
E28:2,0, E28:2,5, E28:3,0; F21
Kasutaja avatar
vanaisa
Huviline
Postitusi: 325
Liitunud: 07.10.2004 06:37 02
Asukoht: K.-Nõmme

Postitus Postitas vanaisa »

https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=228268

Seal päris täpselt kirjas abipolitseiniku õigused, kohustused jne. kui leidub keegi, kellel pole viitisimist otsida siis:

...9) peatada liiklusseaduse (RT I 2001, 3, 6; 2002, 92, 531) § 46 lõike 2 alusel Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud korras sõidukeid ning kontrollida sõitjate- ja veosevedu ning sõidudokumente;

10) kõrvaldada sõiduki juhtimiselt isik, kellel puudub vastava kategooria sõiduki juhtimise või kasutamise õigust tõendav dokument või keda kahtlustatakse alkohoolses, toksilises või narkootilises joobes, ning kontrollida joovet kohapeal või saata joobes kahtlustatav ekspertiisi;
BMW 525 tds TOURING, pikkadeks reisideks sobivaim auto
lenno
Huviline
Postitusi: 13
Liitunud: 02.02.2006 10:55 37
Asukoht: Põlva

Postitus Postitas lenno »

Jarlo kirjutas:Abipolitseiniku seadus sätestab abipolitseiniku õigused.
Politsei tegevuses osaleval abipolitseinikul on õigus autosid peatada ja dokumente kontrollida. Sellel ajal peavad tal olema küljes ka igasugu ametitunnused (käeside, rinnamärk).
Kui abipolitseinik peatab sind suvalisel ajal olles ise erariietes, ilma ametitunnusteta ning ilma et toimuks konkreetne politsei poolt korraldatav "üritus", siis minu hinnangul abipolitseinik ületab oma võimupiire.
Täiesti nõus. Vana pingutas pisut üle. Sirvisin ka ise seadust ja sealt võib välja lugeda ainult seda, et: § 5 Abipolitseiniku õigused. Politsei tegevuses osalemisel ( politsei peab juures olema) on abipolitseinikul õigus peatada liiklusseaduse alusel sõidukeid ning kontrollida sõitjate- ja veosevedu ning sõidudokumente;
Kasutaja avatar
Lauri_L
Klubiliige
Postitusi: 961
Liitunud: 24.01.2003 19:43 33
Asukoht: Harjumaa
Kontakt:

Postitus Postitas Lauri_L »

Politsei tegevuses osalemine ei tähenda, et politseinik juures on, piisab sellest kui politsei on sind palunud/käskinud midagi teha. Kui politseiasutus kinnitab, et abipolitseinikule on luba antud midagi teha, siis pole politseiametnikku kõrvale vaja.
ravia
Huviline
Postitusi: 223
Liitunud: 30.12.2004 23:53 38

Postitus Postitas ravia »

9) peatada liiklusseaduse (RT I 2001, 3, 6; 2002, 92, 531) § 46 lõike 2 alusel Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud korras sõidukeid ning kontrollida sõitjate- ja veosevedu ning sõidudokumente;

(RK s 13.11.2002 jõust.19.12.2002 - RT I 2002, 99, 578)

10) kõrvaldada sõiduki juhtimiselt isik, kellel puudub vastava kategooria sõiduki juhtimise või kasutamise õigust tõendav dokument või keda kahtlustatakse alkohoolses, toksilises või narkootilises joobes, ning kontrollida joovet kohapeal või saata joobes kahtlustatav ekspertiisi;
11) kasutada vajaduse korral takistamatult organisatsioonile kuuluvaid sidevahendeid ning edasilükkamatul juhul ka mootorsõidukeid (välja arvatud välisriigi diplomaatilisele, konsulaar- või muule esindusele....

13) kanda ja kasutada tulirelva ja erivahendeid politseiseaduse paragrahvides 14, 15 ja 15.1 sätestatud juhtudel ja korras;
14) võtta sõiduki kütusepaagist või mujalt kütusesüsteemist proove selles sõidukis mootorikütusena kasutatava kütuse erimärgistatuse kindlakstegemiseks.

(RK s 23.09.97 jõust.01.01.98)


Tähtis on silmas pidada, et need õigused laienevad abipolitseinikule vaid politsei tegevuses osalemisel e. olles koos politseiga. Muul juhul on tal samasugused kodanikuõigused nagu meil kõigil sh õigus kurjategija kinnipidamisele ja õigus teavitada õiguserikkumisest korrakaitseorganeid. Sõiduki peatamise õigust politsei töös osalemise välisel ajal tal ei ole. Liiklusseaduse § 46 kohaselt teostab abipolitseinik küll liiklusjärelevalvet, kuid tema volituste piirid tulenevad ülaltoodud sätetest (politsei töös osaledes...)
Manno Saareväli Liiklusõiguse Büroo
Viimati muutis ravia, 15.02.2006 18:03 39, muudetud 1 kord kokku.
'90 E34 M50B25
Kasutaja avatar
Erkki_V
Huviline
Postitusi: 278
Liitunud: 26.10.2002 14:28 39
Asukoht: Raplamaa Kohila v. Aespa ja Soomes Helsinki

:o)

Postitus Postitas Erkki_V »

Kommenteerin asja nii, kui mees tegi omaloomingut ehk ise peatas auto kinni ja Politseiasutus sellest midagi ei tea on tegu omaloominguga ja tegelikult ta seda teha ei tohtinud, aga kui asi käis nii, et mina Erkki nägin kahtlast autot, helistasin Politseisse ütlesin oma töötõendi numbri ja tegevuse ja peatasin kinni kodaniku X ja kontrollisin tema dokumente olles erariides siis ei teinud ma midagi valesti ja kodanik Xil ei ole midagi mögiseda. Muudel juhtudel asjad väheke teisiti ala turvatöötajad jne : Rohkem ei ole mõtet teemal spekuleerida et see ütles ja see tegi :!:
Vasta