Kardaaniristi vahetus

Üldised arutelud ning näpunäited
Vasta
HannesT
Huviline
Postitusi: 541
Liitunud: 13.11.2007 11:54 50
Peamine sõiduk: E38
Asukoht: Räpina vald

Kardaaniristi vahetus

Postitus Postitas HannesT »

Tervitus.
On olemas Eero käest saadud ja peaaegu kõikidel bmw'del esinev 24,06x62,5mm mõõduga uus rist. Probleem selles, et harkidel pole kausside kinnituseks splindisooni ja originaalis on lihtsalt kärn välispoolele ette löödud. Vahetaksin hea meelega selle risti ära ja kausid laseks väljast punktkeevitusega kinni. Koduste mõõtvahenditega ma ta keskkohta sättida ilmselt suudan, aga kindlasti mitte 1/500mm täpsusega.
Küsimus: kui väga täpselt see rist tsentrisse jääma peab( pole ju splinte ega mingit orientiiri) ja kas on üldse võimalus, et koduste vahenditega balanssi jääks?
Your mama might be proud of you, but this ain't your mama's world.
Kasutaja avatar
kapa
Huviline
Postitusi: 2608
Liitunud: 18.03.2006 17:26 57
Kontakt:

Re: Kardaaniristi vahetus

Postitus Postitas kapa »

Ei
Kasutaja avatar
fedja
Huviline
Postitusi: 3632
Liitunud: 06.06.2009 01:30 04
Peamine sõiduk: MB W447
Asukoht: räpina

Re: Kardaaniristi vahetus

Postitus Postitas fedja »

Kas sinna sellist risti ei kannata panna millel splint risti kausi sisemises servas?

Ma nii negatiivne selle punktimise osas ka poleks,jeebil küllalt kulunud kausse täis keevitanud pole veel vibraga probleemi olnud.
Rist ju natuke liigub ka oma kausside sees ja otsib ise koha omale.
Kasutaja avatar
TELK
Huviline
Postitusi: 1620
Liitunud: 24.10.2006 22:29 13
Peamine sõiduk: BMW 530xd
Asukoht: Uus Saue vald

Re: Kardaaniristi vahetus

Postitus Postitas TELK »

Firmasi nimetama ei hakka, aga olen oma silmaga näinud kuidas silmaga pannakse paika ja keevitatakse. Pole keegi tagasi tulnud kvaliteedi üle kurtma.
Kasutaja avatar
bosshoss
Huviline
Postitusi: 172
Liitunud: 04.10.2009 19:49 02
Asukoht: Tartu

Re: Kardaaniristi vahetus

Postitus Postitas bosshoss »

Minu omal vahetati mõlemad ristid, kärniti samamoodi nagu tehase omad, tasakaalustati ja kui alla panin siis oli vibra tunda.
Erinevus oli tunda võrreldes pekkis ristidega... nüüd ei saa enam aru. Kas olen ära harjunud või hakkab kardaan alt kukkuma :D
Mine võta kinni...
E91 330xd
Rainer.K
Huviline
Postitusi: 123
Liitunud: 09.12.2015 10:43 10

Re: Kardaaniristi vahetus

Postitus Postitas Rainer.K »

Pole see kardaaniristi vahetamine nii teaduslik tegevus ka.
Mõtlevale inimesele, kes tunneb tööhügieeni nõudeid pole seal miskit ületamatut.
Esmalt on mõistlik kogu kardaan nii puhtaks teha et on võimalik paigaldada uus rist ilma sinna tolmu ja liivatera sisse ajamata.
Järgmiseks märkida ära harkide omavaheline asend ja iga kausi sügavus oma pesas, sest tehas ta nii kokku pani ja tasakaalustas.
Kui teil pole kahtlusi tehase tasakaalu suhtes, on mõistlik täpselt samuti kokku tagasi panna?
Risti kausse välja pressides ei tohi tervet risti üritada välja pressida sest silmad lähevad üsna kergelt kõveraks nii tehes.
Õige on toetada kardaan risti asuvatest silmadest ja pressida torujupiga silmast nõnda, et kauss läheb torru sisse.
Siis keerata 180 kraadi ja korrata teise poolega.
Kui rist käes, panna kõik kausid selle tapi otsa kus nad olid ja võrrelda vana risti pikkust uue risti omaga ning kui mõõdud klapivad asuda paigaldama uut risti.
Kui ei klapi, teha iga silma sügavuse mõõdetud tulemusse parandus ja pressida risti kausid sisse toetades jälle samast pesast kuhu pressitakse.
Kui nüüd mõõdud klapivad ja rist liigub vabalt ning pikilõtku ei ole ongi asi koos.
Kausside kinnitamiseks pole mõistlik kaussi kinni keevitada sest seda tegu võid sa ise või uus vahetaja kahetseda.
Kavalam on risti peale panna õhuke seib ja see seib kahe punktiga silma külge keevitada sest selle saab minifreesiga lahti nokkida ja uuesti vahetada.

Ja ongi kogu keerukus.
Kasutaja avatar
westel
Huviline
Postitusi: 73
Liitunud: 05.02.2010 13:28 38
Peamine sõiduk: mootorratas
Asukoht: Kose
Kontakt:

Re: Kardaaniristi vahetus

Postitus Postitas westel »

Ise olen tasakaalustanud kardaani auto all sõites, tunned et võristab lisad raskust kummalegi küljele jne.
Saab väga hästi paika, aga üsnagi aega nõudev. Kui 10g-15g kusagilt mööda, siis annab päris kõvasti tunda (iste suriseb)
HannesT
Huviline
Postitusi: 541
Liitunud: 13.11.2007 11:54 50
Peamine sõiduk: E38
Asukoht: Räpina vald

Re: Kardaaniristi vahetus

Postitus Postitas HannesT »

Aega läks, aga asja sai. Ise oma kätega seda ette ei võtnud, sest polnud dremelit, millega kärne lahti lasta. Aga lasin ühel remondimehel vahetada, kes tegi nii möödaminnes ära. Pani kausside alla seibid, mis sai kinni punktitud ja vist kasutas tripinki, et ristile keskkoht leida. Tööraha küsis ca 25€ ja sobiva risti otsis ka ise 10€ eest. Tulemus on see, et igasugune vibra ja reso ja muu jama on kadunud ja sõidab väga sujuvalt. Seega eelmise kõneleja jutt on suht õige. Ja minu vana rist ei olnudki teabmis hull või otseselt läbi. Väike lõtk oli kui hästi uurida ja teatud keskkohad olid sisse kulunud, aga sellest piisas, et mulle rasket aega anda. Samuti tundub tõene väide, et kiiresti riknevad guibo ja vahepukk ei ole põhjus vaid tagajärg. Nüüd enam 500nm kardaanile peale anda ei julge ja sõidan poole gaasiga.
Your mama might be proud of you, but this ain't your mama's world.
Vasta