Numbrimärgi valgustus

Üldised arutelud ning näpunäited
Greysl
Huviline
Postitusi: 1394
Liitunud: 24.11.2006 22:59 45
Peamine sõiduk: BMW E60 LCI 535d
Asukoht: Tartu

Numbrimärgi valgustus

Postitus Postitas Greysl »

Et siis selline küsimus, mis pigem suunatud autoelektrikule ma arvan :)
Mida saab teha, et numbrimärki valgustamiseks saaks kasutada 10w pirnid? Muidu autol on pandud pirnid võimsusega 5w, aga tahaks panna 10w-sed LED-id, mis praegu ei ole võimalik, kuna lööb kohe kaitsme välja :D
Indrek_M
Huviline
Postitusi: 3449
Liitunud: 31.08.2004 12:58 12
Asukoht: Tallinn

Re: Numbrimärki valgustus

Postitus Postitas Indrek_M »

Greysl kirjutas:Et siis selline küsimus, mis pigem suunatud autoelektrikule ma arvan :)
Mida saab teha, et numbrimärki valgustamiseks saaks kasutada 10w pirnid? Muidu autol on pandud pirnid võimsusega 5w, aga tahaks panna 10w-sed LED-id, mis praegu ei ole võimalik, kuna lööb kohe kaitsme välja :D
10W led on mingi prožektori sarnane asi? :? Enamasti ledid ikka sama valgustugevuse juures oluliselt väiksema võimsusega.
Indrek
Kasutaja avatar
Mario_Õ
Huviline
Postitusi: 257
Liitunud: 03.11.2005 19:52 36
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas Mario_Õ »

mina arvan et viga selles, et sa + ja - oled valepidi külge pannud, teadupärast põleb tavaline pirn ükskõik kumba pidi külge panna aga led mitte.
mis värvi led panna kavatsed ? need autopoodides müügil olevad nn valged ei sobi, kuna nad kumavad kerget sinakat ja see mitte meie politseile ei meeldi. endal olid need valged ja oleks äärepealt korduva ülevaatuse saanud aga vahetasin kohapeal ära.

terv.
autoelektrik
e65 745d
e46 323ci
Kasutaja avatar
hollow
Huviline
Postitusi: 1913
Liitunud: 02.08.2004 13:54 58
Peamine sõiduk: 520d xDrive

Postitus Postitas hollow »

sellised need autoelektrikud ongi... kui led valetpidi vahele panna siis ei juhtu midagi... led ei hakka lihtsalt põlema... see on kõik... LED on pooljuht

lihtsalt see kaitse ei pea vastu seda 2x10w koormust... arvatavasti kui sa paned 10w pirnid siis põlevad need kaitsmed ikka läbi
hanzvonkazak
Huviline
Postitusi: 512
Liitunud: 29.06.2005 22:11 03
Peamine sõiduk: Nissan Leaf
Asukoht: Viljandimaa

Postitus Postitas hanzvonkazak »

10w led on tõesti võrdne 50w hõõglambiga. ja kui ledi valetpidi paned ei toimu midagi, sest led on teatud pooljuht ja juhib elektrit ainult ühtepidi.

väljavõte üest artiklist.
Tegelikult on parimad LEDid suutelised kiirgama valgust
juba kuni 65 lm/W kohta, kui samas näiteks 100 W
hõõglambi tulemuseks on vaid 13,4 lm/W. Vahe on ligikaudu
viiekordne!
Seega, kui suudetaks toota 100 W LED, annaks see valgust
ligikaudu niisama palju kui 500 W hõõglamp. Praegused
parimad teadaolevad LEDid on 5 W.

Kuidas LED töötab?
LED-lamp ehk valgusdiood koosneb elektrivälja mõjul
valgust kiirgavast pooljuhist ja elektroodidest. Enamik
LEDe töötab madalpingelise alalisvooluga.

ilmselt on sul mingi ühenamise viga, et kaitsme läbi põletab. kõige lihtsam on pöörduda pädeva elektriku juurde, kes arvatavasti kõrvaldab vea mõne minutiga.

terv hannes
520i E28 läks manalateed ja vahepeal 325IA -87, VW Caravelle 2.5i ja Nissan Leaf
Kasutaja avatar
hollow
Huviline
Postitusi: 1913
Liitunud: 02.08.2004 13:54 58
Peamine sõiduk: 520d xDrive

Postitus Postitas hollow »

ei saa ütlemata jätta.... ma kah utoelektrik... vähemalt kooli lõpetanud sellel alal... ma püüdsin kuulata ka mis koolis räägiti
Aaro
Huviline
Postitusi: 1599
Liitunud: 24.08.2004 10:13 04
Peamine sõiduk: E30
Asukoht: Siin ja seal maakera

Postitus Postitas Aaro »

Kustutage ära kui väga loll tundub, ei ole ka mingi elektrik, aga kas asja ei parandaks tugevama kaitse vahele panemine?
Kasutaja avatar
sips
Huviline
Postitusi: 359
Liitunud: 30.07.2006 16:49 47
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas sips »

Aaro kirjutas:Kustutage ära kui väga loll tundub, ei ole ka mingi elektrik, aga kas asja ei parandaks tugevama kaitse vahele panemine?
Se nüüd küll eriti hea mõte pole. Tugevam kaitse lahendab küll probleemi, aga boonusena võib auto maha põleda :mrgreen:.

OT-d kah

Kust ,siis oleks võimalik osta valgeid LED-e (mitte neid sinakaid , nendega juba läksin alt) :?:
Bmw E46 330D
Kasutaja avatar
hollow
Huviline
Postitusi: 1913
Liitunud: 02.08.2004 13:54 58
Peamine sõiduk: 520d xDrive

Postitus Postitas hollow »

sips kirjutas:
Aaro kirjutas:Kustutage ära kui väga loll tundub, ei ole ka mingi elektrik, aga kas asja ei parandaks tugevama kaitse vahele panemine?
Se nüüd küll eriti hea mõte pole. Tugevam kaitse lahendab küll probleemi, aga boonusena võib auto maha põleda :mrgreen:.

OT-d kah

Kust ,siis oleks võimalik osta valgeid LED-e (mitte neid sinakaid , nendega juba läksin alt) :?:
ei olegi.... kuna nende nn. valgete dioodide valgusspekter on tegelikult sinine (valget ei ole võimalik praeguse tehnoloogia juures teha) siis jääb välikusse warm wihte (soe valge) aga selle kohta ytled sa, et see on liiga kollane
hansu
Huviline
Postitusi: 1384
Liitunud: 02.10.2005 23:06 07
Peamine sõiduk: BMW F11 535D ´13

Postitus Postitas hansu »

sips kirjutas: Kust ,siis oleks võimalik osta valgeid LED-e (mitte neid sinakaid , nendega juba läksin alt) :?:
Mul sama küsimus
Kasutaja avatar
Fred
Huviline
Postitusi: 4693
Liitunud: 10.04.2006 20:40 57
Peamine sõiduk: F34
Asukoht: Norge

Postitus Postitas Fred »

Promon siis natsa :P

Samas olla ettevaatlik, et ei satuks siniselt põlevate ohvriks. Hea, kui lubataks ennem ostu proovida ;)
Enne: 7xE36, 2xE46, E39, E61, E32. Nüüd: F34 320dxDrive GT, E36 M3 cabrio
Kasutaja avatar
kingpool81
Huviline
Postitusi: 116
Liitunud: 04.01.2007 22:20 26

Postitus Postitas kingpool81 »

pilt küll tiba udne... aga tundub, et tehnoloogia on vahepeal edasi arenenud... siisk kui ma aasta tagasi sama asja otsisin, siis veel ei olnud... sai käidud ka poode läbi kammitud ja poes kohapeal proovitud... kui te oma silma ei usalda selle valge kohapealt, siis võtke fotokas ja tehke pilt... selle pealt on kohe aru saada mis värvi ta paistma hakkab
Kasutaja avatar
bmw530td
Huviline
Postitusi: 203
Liitunud: 24.09.2005 18:42 11
Asukoht: tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas bmw530td »

leidub neid tulesid talinnas ka
BMW 530D 2004a; BMW 525 TDS 1994a
Olnud 318 84a, 327 86a, 327 88a, 530D 99a
Kasutaja avatar
siim_s
Huviline
Postitusi: 523
Liitunud: 13.07.2005 12:37 30
Asukoht: Tallinn, Männiku

Postitus Postitas siim_s »

Läheb nüüd teemast mööda aga seletage mulle ikkagi ära kui antud lainel juba ollakse. Miks on üldse LEDi vaja panna kui originaalis ette nähtud hõõglamp annab samuti valge valguse? Nii suur see elektriarve ka ei ole et numbritulede pealt kokku peaks hoidma hakkama :D
E39 525 iA Sedaan
http://www.templiryytel.eu
BigMoneyWaste
Huviline
Postitusi: 96
Liitunud: 30.01.2007 07:13 01
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas BigMoneyWaste »

Sa LED-ile takistid ka ikka vahele panid või?
Enamus LED-e mingi 3,5v vms 12v põletab ta kohe lühisesse ja sellest ka kaitsmed läbi lähevad?
Või on seal kohe taksiti juures/küljes?
Läheb nüüd teemast mööda aga seletage mulle ikkagi ära kui antud lainel juba ollakse. Miks on üldse LEDi vaja panna kui originaalis ette nähtud hõõglamp annab samuti valge valguse? Nii suur see elektriarve ka ei ole et numbritulede pealt kokku peaks hoidma hakkama
Üks oluline pluss LED-i kasuks on tööiga, ei karda vett ja põrutada võib teda ka palju rohkem.
Kui huvi on loe ise http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store. ... 05led.html
Kustas
Huviline
Postitusi: 3407
Liitunud: 11.02.2004 02:31 21

Postitus Postitas Kustas »

Mul on mingi viimased aasta olnud numbrituledes 10w pirnid. Siiamaani põlevad ilusasti. Valetan, ühekorra vist läks üks pirn läbi.

Ja ennem seda olid mul ka LEDid seal (need 6 lediga), mingi ajapärast hakkas üks neist lihtsalt stobo panema täiega. Võtsin selle välja ja viskasin minema. Läks natuke aega mööda jälle ja hakkas ka teine diskot panema, siis otsustasin tavaliste pirnide kasuks.

Samas, kindalaekas mul siiamaani külmakapi valgus :P.
E90 330i 190 kW, 6MT / Yamaha XS650 Cafe 1979
Kasutaja avatar
siim_s
Huviline
Postitusi: 523
Liitunud: 13.07.2005 12:37 30
Asukoht: Tallinn, Männiku

Postitus Postitas siim_s »

BigMoneyWaste kirjutas:
Üks oluline pluss LED-i kasuks on tööiga, ei karda vett ja põrutada võib teda ka palju rohkem.
Kui huvi on loe ise http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store. ... 05led.html
Olen vägagi kursis LEDi tehniliste omadustega.
Küsimus oli siiski miks on vaja hakata autot muutma kui eelnevalt projekteeritud lahendus väga hästi töötab.
Oli mul 2005 aastal mosse 2140 aastast 82. Numbritulede pirnidel oli samuti aasta 1982-kõik töötas sinna maani.

Aga see kõik, mis oma autoga teed on iga omaniku enda otsustada.
E39 525 iA Sedaan
http://www.templiryytel.eu
Kasutaja avatar
hollow
Huviline
Postitusi: 1913
Liitunud: 02.08.2004 13:54 58
Peamine sõiduk: 520d xDrive

Postitus Postitas hollow »

siim_s kirjutas:
BigMoneyWaste kirjutas:
Üks oluline pluss LED-i kasuks on tööiga, ei karda vett ja põrutada võib teda ka palju rohkem.
Kui huvi on loe ise http://www.tevalo.ee/cgi-bin/web_store. ... 05led.html
Olen vägagi kursis LEDi tehniliste omadustega.
Küsimus oli siiski miks on vaja hakata autot muutma kui eelnevalt projekteeritud lahendus väga hästi töötab.
Oli mul 2005 aastal mosse 2140 aastast 82. Numbritulede pirnidel oli samuti aasta 1982-kõik töötas sinna maani.

Aga see kõik, mis oma autoga teed on iga omaniku enda otsustada.
vaata... need tuled onprojekteeritud ajal kui led'idest oli saadaval punane värv ainult... sinine ja valge led on piisavalt uued tehnoloogilised lahendused...

nüüd kui natuke teoretiseerida: kui autol vahetada kõik hõõhlambid LEDide vastu millel on sama valgustugevus väiksema voolutarbe juures, siis, sellega väheneb voolutarve märgatavalt... st. et akut on vaja vähem laadida ja peab aku kauem vastu.... teine aspekt on see, et kui on vaja vähem laadida, siis ei ole genekal nii suur koormus taga ja seega on autol rohkem võimsust mida kasutada auto liigutamiseks
Kasutaja avatar
Maiks
Huviline
Postitusi: 665
Liitunud: 13.08.2005 19:15 45
Asukoht: Märjamaa

Postitus Postitas Maiks »

Ma ka korra panin need kuramuse led´id esimeste parktule pirnide asemele ja sai ka mõned kuud olla kui hakkasid strobot tegema. Nüüd jälle tavaline pirn ja park tuli kohe õige ees, lediga ainult täpp oli, kuna see ei valgustanud laiali vaid otse ette. Aga kunagi sai pagassi valgustuseks panna need samad torupirnide sisse ehitatud ledid ja need kestavad küll siiani.
525 TDS´a EXECUTIVE
Greysl
Huviline
Postitusi: 1394
Liitunud: 24.11.2006 22:59 45
Peamine sõiduk: BMW E60 LCI 535d
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas Greysl »

bmwturbo'l oli vast õigus, sest täna proovisin uuesti panna need LED pirnid tagasi, ja ei löönudki kaitsme välja :oops: Seekord panin need teistpidi.
Võimalik et viga oli selles et ma eelmine kord ajasin sassi + ja -, kuna pirnide tsokli peal ei ole märgistatud see :roll:
Ja minu omad põlevad hästi nõrga sinise ja pigem ikka külm-valge valgusega :cool: Ostsin need pirnid muidu Tartus Jaama pst. asuval Valvoline kaupluses (valged 4x LED-ga pirnid ja hinnaks oli 65.-) ;)
Siin ka pimeduses tehtud pilt --->
http://img99.imageshack.us/my.php?image ... 001rf5.jpg
Kasutaja avatar
Meelis
Huviline
Postitusi: 2698
Liitunud: 05.08.2004 00:27 18
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas Meelis »

Need tunduvad küll sinised.

Ma olen ka proovinud neid odavaid valgeid(ehk siniseid) LED gabariidipirne. Juba need imepeenikesed traatühendused ei tekita usaldust. Võib-olla neist tingituna oli mul juba külge pannes lähedalt eristatav stroboskoop esituledesse installeeritud:)

Ise vist katsetan nende Fallerooni pirnidega, mida Fred22 promos :D
Kasutaja avatar
Mario_Õ
Huviline
Postitusi: 257
Liitunud: 03.11.2005 19:52 36
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas Mario_Õ »

hollow kirjutas:sellised need autoelektrikud ongi... kui led valetpidi vahele panna siis ei juhtu midagi... led ei hakka lihtsalt põlema... see on kõik... LED on pooljuht

lihtsalt see kaitse ei pea vastu seda 2x10w koormust... arvatavasti kui sa paned 10w pirnid siis põlevad need kaitsmed ikka läbi

njah, mul igaljuhul lõi kaitsme läbi kui valepidi külge panin.
e65 745d
e46 323ci
Kasutaja avatar
joh
Huviline
Postitusi: 491
Liitunud: 26.07.2006 21:33 05
Asukoht: Saue

Postitus Postitas joh »

Igastahes kui keegi leiab neid pirne, mis Fred22 ostis, siis andke teada (neid valgeid variante mitte siniseid, mis väidetavalt (???) täpselt samasuguses pakendis oli)..
Kasutaja avatar
teet3
Huviline
Postitusi: 383
Liitunud: 21.02.2006 13:24 49
Asukoht: Pärnu

Postitus Postitas teet3 »

joh kirjutas:Igastahes kui keegi leiab neid pirne, mis Fred22 ostis, siis andke teada (neid valgeid variante mitte siniseid, mis väidetavalt (???) täpselt samasuguses pakendis oli)..
Neid pirne olen müügil näinud Jessis ja Pärnu raunexis. Tallinna kohta kahjuks ei tea,
aga mis puutub ühesugusesse pakendisse, siis valgel on kiri "weiss" ja sinisel "blau".
http://www.matrix-salong.eu" onclick="window.open(this.href);return false;
Kasutaja avatar
hollow
Huviline
Postitusi: 1913
Liitunud: 02.08.2004 13:54 58
Peamine sõiduk: 520d xDrive

Postitus Postitas hollow »

bmwturbo kirjutas:
hollow kirjutas:sellised need autoelektrikud ongi... kui led valetpidi vahele panna siis ei juhtu midagi... led ei hakka lihtsalt põlema... see on kõik... LED on pooljuht

lihtsalt see kaitse ei pea vastu seda 2x10w koormust... arvatavasti kui sa paned 10w pirnid siis põlevad need kaitsmed ikka läbi

njah, mul igaljuhul lõi kaitsme läbi kui valepidi külge panin.
ei saa olla.... kui sa natukene elektrit ja elektroonikat tunned, siis saad ise ka aru, et see ei saanud sellest olla... juu sa panid lihtsalt kogemata juhtmeotsad kokku... ma olen kymnetesse kohtadesse LEDe tagurpidi vahele suranud, et kindlaks teha kumb juhe on + ja kumb - seda just siis kui pole testrit käepärast ja juhtmed kõik yhesugused on
Kasutaja avatar
joh
Huviline
Postitusi: 491
Liitunud: 26.07.2006 21:33 05
Asukoht: Saue

Postitus Postitas joh »

teet3 kirjutas:
joh kirjutas:Igastahes kui keegi leiab neid pirne, mis Fred22 ostis, siis andke teada (neid valgeid variante mitte siniseid, mis väidetavalt (???) täpselt samasuguses pakendis oli)..
aga mis puutub ühesugusesse pakendisse, siis valgel on kiri "weiss" ja sinisel "blau".
Nii palju ma saksa keelt jagan, aga Fred22 ütles, et ühesugused. Võibolla ta ei märganud seda või siis anti talle lihtsalt blau valgete asemel..
Kasutaja avatar
Fred
Huviline
Postitusi: 4693
Liitunud: 10.04.2006 20:40 57
Peamine sõiduk: F34
Asukoht: Norge

Postitus Postitas Fred »

joh kirjutas:
teet3 kirjutas:
joh kirjutas:Igastahes kui keegi leiab neid pirne, mis Fred22 ostis, siis andke teada (neid valgeid variante mitte siniseid, mis väidetavalt (???) täpselt samasuguses pakendis oli)..
aga mis puutub ühesugusesse pakendisse, siis valgel on kiri "weiss" ja sinisel "blau".
Nii palju ma saksa keelt jagan, aga Fred22 ütles, et ühesugused. Võibolla ta ei märganud seda või siis anti talle lihtsalt blau valgete asemel..
Mõlemale oli "white" kirjutatud...
Enne: 7xE36, 2xE46, E39, E61, E32. Nüüd: F34 320dxDrive GT, E36 M3 cabrio
Kasutaja avatar
sips
Huviline
Postitusi: 359
Liitunud: 30.07.2006 16:49 47
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas sips »

Fred22 kirjutas:
joh kirjutas:
teet3 kirjutas: aga mis puutub ühesugusesse pakendisse, siis valgel on kiri "weiss" ja sinisel "blau".
Nii palju ma saksa keelt jagan, aga Fred22 ütles, et ühesugused. Võibolla ta ei märganud seda või siis anti talle lihtsalt blau valgete asemel..
Mõlemale oli "white" kirjutatud...
Nii
Eile sai ben autopoest ostetud valged Ledid ( ei ole need sinakad, :cool: )
Olid samas pakis nagu sinakad ledid, mis ma paar kuud tagasi ostsin.Ju mingi uus partii tulnud. ;)
Bmw E46 330D
joffe
Huviline
Postitusi: 1990
Liitunud: 01.11.2005 19:53 22
Peamine sõiduk: E61-2007-525D
Telefon: 56623817
Asukoht: Valga

Postitus Postitas joffe »

Hommikul Lõunakeskuse Autoringist sain viimase paari (75.-), mis peale kirjete ka märgistatud valge täpiga ühe otsa peal. Üldse olid igat värvi lambid seal niimoodi märgistatud. ;)
Kasutaja avatar
Meelis
Huviline
Postitusi: 2698
Liitunud: 05.08.2004 00:27 18
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas Meelis »

joffe kirjutas:Hommikul Lõunakeskuse Autoringist sain viimase paari (75.-), mis peale kirjete ka märgistatud valge täpiga ühe otsa peal. Üldse olid igat värvi lambid seal niimoodi märgistatud. ;)
Lõunakeskusest valge täpiga olen ise ka ostnud. Esimesed gabariidipirnid. Need olid küll sama sinakad kui ilma täpita :) 3ndat korda enam ei osta. Kvaliteet on juba peale vaadates näha.
Vasta