TSI: Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Õpetused, mis on abiks ise autot remontides
Foorumi reeglid
Teemad tuleb vormistada korralikult ja informatiivselt!
Kasutaja avatar
Mario
Huviline
Postitusi: 320
Liitunud: 26.01.2009 23:37 47
Asukoht: Tartu-Särevere

TSI: Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Mario »

Nonii, minu kauaoodatud projekt sai peaaegu lõpule. :D
Diiselbemmiga sain kaasa ka lolliks läinud kellaploki, millega vist polekski olnud suurt midagi teha, peale selle, et muuta see kenaks lauakaunistuseks.
Tean, et Fred'il on ka selline edev asi tehtud, aga tema kasutas mu mälu järgi E36 plokki, kus oligi juba kell sees. Mina tegin selle siis päris nullist alates.

Alustame kõigepealt vajalikest tööriistadest - minul läks tarvis ühte lapiku peaga kruvikeerajat, ühte ristpead (võtke mõlemad väiksemat sorti), jootekolb, liimipüstol, minifrees, kella sisse käiv patarei...
Võiks olla ka mingi žileti-taoline lõike vahend (ma kasutasin kõige väiksemat vaibanuga), siis võiks olla ka veidi kabedam nuga ning minul läks tarvis veel markerit ja kääre ning pisemaid kruve.

Nii, kell oli mul täiesti tavaline:
Pilt

ning siin siis spidoblokk - valmistamiskuupäev on peal 19.07.1988. Ning pärit E34 524TDA pealt. Spido oli lolliks läinud ning ühesõnaga muutub ta siis kasutuks, või nõuab väga suurt raha, et uuesti näitama panna. Odavam siiski asendada töötavaga..
Pilt

Hakkasin siis lammutama.
Kruvidest lahti, tagaküljel on äärtes ka kaks plastist pöördkruvi, need ka lahti asendisse ning tagakaas oligi käes. Kõik silma jäävad kruvid võtsin samuti ära ning esikaane kinnituskruvid hakkasid ka silma. Peale nende lahtipäästmist sain ka esikaane kätte. Siis sai juba seiereid näppida. :D
Selline on ta siis äravõetuna:
Pilt
Mul on plaanis panna ka kõik märgutuled põlema ning samuti on veel leiutamisel taustvalgus, et ma näeksin kella ka öösel ilma silma pingutamata. :P Aga selleks pean laiali lammutama ühe mobiililaadija ja siis välja arvutama takistid, et panna LEDid. Sinnani on veel aega... ;)

Järgmiseks võtsin siis eestpoolt kõik juppideks. Seierid lihtsalt naksti otsast ning hakkasin kupleid maha kruvima. Need on lahedast plastmassist, mis teeb häält kui jootekolviga sulatama hakata ja hais tekib tuppa ka nagu keegi oleks rämeda ketta lendu lasknud. Tegin akna lahti, aga sellest polnud kasu.
Otsustasin siis, et võtan ette tahhomeetri.
Pilt
Seda oli lihtsam maha võtta ning odomeetrile kerisin peale oma sünnikuupäeva ning kella. :) (Edevus, mis teha.)
Seejärel lammutasin laiali oma äratuskella. Hiinakas, maksis ka vist mingi 40.- ainult. Selle mehhanism oli parajalt väike, kuid pidin tahhomeetrit ikkagi lõikuma ning võtsingi mõõdud peale, et seieriauk jääks samasse kohta.
Pilt
Pilt
Pilt

Seejärel tervitasin soojalt oma vana sõpra jootekolbi ning hakkasin sulatustööga peale.
Pilt
Kõigepealt sulatasin välja ekonomaiseri ning siis jõudsin otsusele, et hais tapab ja jätkan järgmine päev minifreesiga.
Pilt
Vahepeal sobitasin veel kõike omavahel.
Pilt
Pilt

Järgmisena saigi siis auk kenasti sisse freesitud ning panin juba liimipüstoli sooja. Samal ajal katkusin ära kella seierid ja hakkasin veel auku parajaks sobitama, mõnest kohast oli ebatasane.
Ja seejärel saigi mehhanism liimiga paika pandud.
Pilt
Kui olin selle tööga hakkama saanud, vaatasin - pagan! Kell sai valesti.. Ei, oot.. Vahet pole ju. Ma panen mingi kella järgi seierid tagasi ja siis käib kõik ikka õigesti ju. :D Ja nii ma jätkasingi.
Lõpuks panin seierid külge, panin kellaaja peale ning patarei sisse.
Pilt

Ja ega siis muud enam polnudki. Hakkasin vaikselt kokku tagasi panema. Tänu mehhanismile tuli lihvida veidike ka tagumist kaant, et paremini kokku saaks, aga ise-enesest kõik klappis.
Seejärel võtsin uuesti oma vana kella sihverplaadi, millel need numbrid olid fosforiga ning lõikasin numbrid välja. Kuigi jah, kohati natuke lohakalt ja see peegeldub ka tulemuses, kuid ikkagi esimene selline töö. :P
Liimiga panin numbrid ka paika (kuigi paar numbrit vajavad ikka sättimist) ning panin liimiga kinni ka ekonomaiseri. Panin suvalise näidu peale. :D
Pilt

Üks väike takistus ilmnes esiklaasi tagasi panekul, kuid selle lahendasin pikemate kruvidega. Ning esialgu ta niimoodi nüüd mul telekapeale jääbki.
Kuniks ma siis leian aega, et ehitada valmis voolurajad ja paigutada LEDid. Vaja veel arvutustööd teha ja siis vana Nokia laadija ribadeks tõmmata.

Pilt

Täiendamiseni. Ehk keegi leiab omale samuti mõtte ehitada. :P

PS, kui juhatus leiab, et see teema sobiks mujale, siis tehke seda ning kustutage see märge ära. :)
GSM 56 314 705
Kasutaja avatar
Laamendaja
Huviline
Postitusi: 274
Liitunud: 19.05.2008 17:12 20
Asukoht: Tallinn

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Laamendaja »

Väga huvitava asja oled teinud :D
525 TDS 105 kw-->735i 155 kw-->MB S280-->750i 220 kw-->Audi 80 Coupe-->Audi A8 1998
Kasutaja avatar
Mario
Huviline
Postitusi: 320
Liitunud: 26.01.2009 23:37 47
Asukoht: Tartu-Särevere

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Mario »

tahaks veel huvitavamat teha.. nagu Fred'il ikkagi on. :)
Aga noh, käepärased vahendid.

Aga ägedamaks läheb ikkagi siis, kui olen valgustuse ka külge pookinud ja siis täiustan seda tagakaant veidi, et oleks lihtsam kellaaega muuta ja saaks patarei lihtsamini vahetatud. Praegu peab patarei vahetuseks terve kupatuse tagant lahti lammutama.
GSM 56 314 705
Kasutaja avatar
Laamendaja
Huviline
Postitusi: 274
Liitunud: 19.05.2008 17:12 20
Asukoht: Tallinn

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Laamendaja »

No aga see praaegu on juba hea algus :D aga jääb ootama uut ja paremat varianti :)
525 TDS 105 kw-->735i 155 kw-->MB S280-->750i 220 kw-->Audi 80 Coupe-->Audi A8 1998
Kasutaja avatar
Artur_L
Huviline
Postitusi: 4678
Liitunud: 10.10.2007 18:04 41
Peamine sõiduk: Bnw
Asukoht: Narva

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Artur_L »

Oleks võinud kiirust ka natsa juurde keerata, muidu kulu on, aga kiirust ei näe :D
Viispluss ettevõtmine!
Eks Coupé / e38 730d/ Eks Nelikümmend kuus / e46 330dT man/ e60 530d/ Eks 92/ F10/F48 Lci/G20 320d/e60 530d G30 520d M-pack/f11 520d xDrive
Kasutaja avatar
Mario
Huviline
Postitusi: 320
Liitunud: 26.01.2009 23:37 47
Asukoht: Tartu-Särevere

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Mario »

võtan nõuanded arvesse :oops: :)
GSM 56 314 705
Kasutaja avatar
priitv8
Huviline
Postitusi: 8271
Liitunud: 04.02.2004 10:59 34
Asukoht: city

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas priitv8 »

Tubli töö! Idee pole uus, sest ma ise kannan sellist asja käe peal, ja mitte kunagi mitte kuhugi kiirustava inimesena ilma tunninumbriteta ;)
BMW Tachometer Watch, Edition 4, v/o kood 9 419 740. Šveitsi Ventura mehhaanikad. Müügiaeg kuskil 1990-date esimesel poolel (btw esimesel Motorexil oli selline ka ASC stendis müüa!):
Pilt
PS BMW aksessuaaride hulgas on olnud varasematel aastatel päris kena kollektsioon selliseid spidomeeter-kelli. Kolm ilusamat (minu arvates):
PiltPiltPiltPilt
Kahjuks viimastel aastatel neid enam ei müüda, nüüd on "lihtsalt" kellad.
Priit
540iX 240kW/450Nm, aga ikka pooled silindrid puudu!
Kasutaja avatar
ratteh
Huviline
Postitusi: 255
Liitunud: 22.10.2008 09:15 09
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas ratteh »

Selline kell on nagu garaazis nagu rusikas silmaaugus :D

Korralik DIY juhend ;)
1,8l E46 coupé 12/1999
Kasutaja avatar
Fred
Huviline
Postitusi: 4689
Liitunud: 10.04.2006 20:40 57
Peamine sõiduk: F34
Asukoht: Norge

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Fred »

Väga hea ju. :) Mul on ausalt öeldes enda oma ka natuke unarusse jäänud, tahab veel viimistlust saada.
Aga sul oleks vaja ikkagi õigeid seiereid sinna, siis jääks veel parem. Õhtul kodus vaatan, vist mu meelest peaks mul neid seikusid olema, kui soovid. Aga taustavalguse tegemisest näita ka siis kindlasti, saan ehk endale mõne hea idee. :D
Enne: 7xE36, 2xE46, E39, E61, E32. Nüüd: F34 320dxDrive GT, E36 M3 cabrio
Indrek J
Huviline
Postitusi: 1124
Liitunud: 21.05.2007 09:23 12
Asukoht: Tallinn

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Indrek J »

Saaks ehk Fredi omast ka pildi?
BMW fänn
Kasutaja avatar
Mario
Huviline
Postitusi: 320
Liitunud: 26.01.2009 23:37 47
Asukoht: Tartu-Särevere

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Mario »

Nii, taustavalgusega mul tegelikult saladusi pole. :)
Mul on hetkel mõeldav 2 varianti.
1. Kas nokitsen ise voolurajad ja hakkan LEDe järjestikku pikkima ning takistite abiga võtan ka 1.5V, et suunata see kellale, et ma ei peakski enam kunagi patareisid vahetama. :)

2. Leidsin kapinurgast väikeste valgete pirnidega jõulukuuse lambid. Sellel on see äge omadus, et siia on juba releee sisse pandud ja ma saan iga nupuvajutusega panna erinevalt vilkuma. Lisaks saan niimoodi ära kasutada need 72 pirni, et ma saan teha ka üli edeva taustvalgustuse statsionaarselt.

Fred, loodan, et see andis sulle mõne mõtte. :P
GSM 56 314 705
Kasutaja avatar
Fred
Huviline
Postitusi: 4689
Liitunud: 10.04.2006 20:40 57
Peamine sõiduk: F34
Asukoht: Norge

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Fred »

Tänud nõuande eest jah. :D Sinu puhul sai Fordist bemm. :P

Nii ma teda ehitasin...
Pilt

Ja selline ta hetkel on..
Pilt
Enne: 7xE36, 2xE46, E39, E61, E32. Nüüd: F34 320dxDrive GT, E36 M3 cabrio
vvallo
Huviline
Postitusi: 584
Liitunud: 08.11.2006 10:37 19
Asukoht: Tallinn/Kadrina

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas vvallo »

originaal oranzi taustavalgust koguaeg põlema panna ei kannata enam ? oleks ka päris kena :P
pagan ma tahan ka ühte spidoplokki nüüd kuskilt saada et ehitada :D
Kasutaja avatar
ratteh
Huviline
Postitusi: 255
Liitunud: 22.10.2008 09:15 09
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas ratteh »

temp ja kütusenäidikud võiksid õhutempi ja -niiskust näidata ning kindlasti mõtleb ka kiiruseseierile mingi mõtte sisse...
1,8l E46 coupé 12/1999
Kasutaja avatar
Laamendaja
Huviline
Postitusi: 274
Liitunud: 19.05.2008 17:12 20
Asukoht: Tallinn

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Laamendaja »

[quote="ratteh"]temp ja kütusenäidikud võiksid õhutempi ja -niiskust näidata ning kindlasti mõtleb ka kiiruseseierile mingi mõtte sisse...[/quote]

Kiiruse seierist teeb stopperi :D
525 TDS 105 kw-->735i 155 kw-->MB S280-->750i 220 kw-->Audi 80 Coupe-->Audi A8 1998
Kasutaja avatar
ratteh
Huviline
Postitusi: 255
Liitunud: 22.10.2008 09:15 09
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas ratteh »

Kui keegi sellise DIY valmis teeks ja selle näiteks instructables.com-i üles paneks, siis saaks sellest tõenäoliselt Eesti Nokia :D

Samas on korralik ettevõtmine/modimine
1,8l E46 coupé 12/1999
Kasutaja avatar
Mario
Huviline
Postitusi: 320
Liitunud: 26.01.2009 23:37 47
Asukoht: Tartu-Särevere

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Mario »

[quote="ratteh"]temp ja kütusenäidikud võiksid õhutempi ja -niiskust näidata ning kindlasti mõtleb ka kiiruseseierile mingi mõtte sisse...[/quote]
jah, eile hommikul sõber käis külas ja korkis õlle lahti ja märkis ära, et kle, sebi originaaltempandur.
Tuleb vahele panna õige takisti, et originaaltempandur hakkaks näitama. Määrata toatemp keskmiseks asendiks. Siis hea vaadata,et kui on sinise poole, on kütja oma töö jälle tegemata jätnud. Või siis kui on punase poole, et nüüd võib riideid vähemaks võtta :D

Aga tegelikult mul leidub üks nõukaaegne vedrubaasil termomeeter, mille saaks ka tegelt lihtsate vahenditega muuta ringi. vedru külge liimiga originaalseier ja olemas ta ongi.
variante on mitu mitu.

ma vaatan, et ehitustuhin on kõigil lahti läinud. :D aga tehke ja pange pilte siia. ;)

[quote="ratteh"]Kui keegi sellise DIY valmis teeks ja selle näiteks instructables.com-i üles paneks, siis saaks sellest tõenäoliselt Eesti Nokia :D

Samas on korralik ettevõtmine/modimine[/quote]
aga ma võin siis teksti ära tõlkida. ja sinna üles panna. ;)
GSM 56 314 705
Kasutaja avatar
darklight
Huviline
Postitusi: 1427
Liitunud: 08.07.2007 23:27 55

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas darklight »

võiks kahte kella kasutada, spido paneks tunde, tahhoka minuteid näitama :D Päris äge leiutis ikka :cool:
Lauri_R

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Lauri_R »

[quote="darklight"]võiks kahte kella kasutada, spido paneks tunde, tahhoka minuteid näitama :D Päris äge leiutis ikka :cool:[/quote]
Selleks oleks lihtsalt vaja kahte eraldi kellamootorit: Ühelt võtad minutiseieri ära ja teiselt tunniseieri. ;)
Kasutaja avatar
Mario
Huviline
Postitusi: 320
Liitunud: 26.01.2009 23:37 47
Asukoht: Tartu-Särevere

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Mario »

jah, äge oleks, aga kui te olete vähegi seda lammutanud, siis peate elimineerima ka odomeetri.. mis tähendab, et aknad jäävad tühjaks..
no kui on elektrooniline ODO, siis katteklaas jääb, aga tagant tuleb kõik tühjaks visata. Ja Odomeetri tagune on tunduvalt rohkem vaevanõudev, kui tahhoka oma.

eile näppisin juba kuusekaunistusi. pean minema ehituspoodi püstoliliimi juurde tooma :mrgreen:
GSM 56 314 705
Lauri_R

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Lauri_R »

heh, ajasite mulle ka selle tuhina peale :lol:

Ülearust BMW spidot polnud, aga oli oli Nissan Bluebirdi oma (tunduvalt lihtsama ehitusega).

Pilt
Pilt

Kuna sellel on kolm odomeetrit (kaks vahemaa oma), siis sain kenasti panna sünnikuupäeva, -kuu ja -aasta :lol:

Eks seda saab veel täiustada nt valgustuse ja termomeetri näol, kui vajalikud vidinad leian ;)
Kasutaja avatar
Mario
Huviline
Postitusi: 320
Liitunud: 26.01.2009 23:37 47
Asukoht: Tartu-Särevere

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Mario »

tubli ;)
Hakkab looma.. :D :D
Nimetagem seda "Kampaania - Kõigile edev lauakell!" :lol:
GSM 56 314 705
Kasutaja avatar
olev.k
Huviline
Postitusi: 94
Liitunud: 07.09.2005 21:18 08
Peamine sõiduk: Bmw 320 E46
Asukoht: hiiumaa

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas olev.k »

Ammune plaan ehitada poisi tuppa väike stend :D !Rool ja käigukanginupp olemas spidokaplokk puudu.Kui valmis annan teada koos pilttidega!
BMW kindel see!!!;)
BMW 320 touring 2001a E46
Kasutaja avatar
joh
Huviline
Postitusi: 491
Liitunud: 26.07.2006 21:33 05
Asukoht: Saue

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas joh »

M: üleliigne E34 525i 125kw spidoplokk :D
Kasutaja avatar
oliver330
Huviline
Postitusi: 1375
Liitunud: 23.12.2008 03:23 13
Asukoht: Tartumaa

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas oliver330 »

[quote="priitv8"]Tubli töö! Idee pole uus, sest ma ise kannan sellist asja käe peal, ja mitte kunagi mitte kuhugi kiirustava inimesena ilma tunninumbriteta ;)
BMW Tachometer Watch, Edition 4, v/o kood 9 419 740. Šveitsi Ventura mehhaanikad. Müügiaeg kuskil 1990-date esimesel poolel (btw esimesel Motorexil oli selline ka ASC stendis müüa!):
Pilt
PS BMW aksessuaaride hulgas on olnud varasematel aastatel päris kena kollektsioon selliseid spidomeeter-kelli. Kolm ilusamat (minu arvates):
PiltPiltPiltPilt
Kahjuks viimastel aastatel neid enam ei müüda, nüüd on "lihtsalt" kellad.[/quote]
Tere
Ega ei oska öelda kust ma võiks soetada endale, alumistel piltidel teisena oleva kella?
Kasutaja avatar
darklight
Huviline
Postitusi: 1427
Liitunud: 08.07.2007 23:27 55

Re: Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas darklight »

ebay-st võid otsida. Pealiskaudselt uurides täpselt sama ei leidnud, aga muid küll.
Kasutaja avatar
oliver330
Huviline
Postitusi: 1375
Liitunud: 23.12.2008 03:23 13
Asukoht: Tartumaa

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas oliver330 »

Selge uurin asja :)
Kasutaja avatar
Arux
Huviline
Postitusi: 185
Liitunud: 05.11.2005 13:01 58
Asukoht: Tallinn

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Arux »

Äge värk :)! Aga minu meelest pole neid tunnikirjeid vajagi, piisab ju originaal taustast - seierite asendi järgi saab ka ju sotti (nagu priidu toodud käekelladel)!
"The sun shines and the iglu melts"
Kasutaja avatar
oo7
Huviline
Postitusi: 4507
Liitunud: 29.12.2008 14:28 16
Peamine sõiduk: BMW 330Ci
Asukoht: Tallinn

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas oo7 »

mul isal on köögis vana hainina spidoplokist kell (seal on kell tahhomeetri asemel juba tehasest) Töötab laual niikaua kuni ma mäletan(viimased 15 aastat vist :D )
Steven89
Huviline
Postitusi: 3069
Liitunud: 25.11.2007 23:16 17
Asukoht: Tartu/Helsinki

Muuda kasutu spidomeeter lauakaunistuseks

Postitus Postitas Steven89 »

Täitsa kole asi see :D
BMW E28 524td
Vasta