Kas 4 kõlarit või 2 kõlarit ja suppar?

Küsimused ja vastused seoses autosse paigutatava audio- ja videotehnikaga.
Vasta
Kasutaja avatar
Fred
Huviline
Postitusi: 4689
Liitunud: 10.04.2006 20:40 57
Peamine sõiduk: F34
Asukoht: Norge

Kas 4 kõlarit või 2 kõlarit ja suppar?

Postitus Postitas Fred »

Seoses muusika paigaldamisega autosse tekkis selline küsimus. Kuidas oleks kavalam ja parem, kas paigaldada autosse 4 suht võimast kõlarit (näiteks 2x80W rms kompod ette ja sama võimsusega ovaalid taha, läbi võimu loomulikult) või oleks targem 2 kompot ette ja pagassi suppar hoopis? Ruumi kokkuhoiu mõttes oleks vist targem 4 kõlariga läbi ajada, aga kas kompode ja supakaga on heli parem? Äkki mõni audiofiil oskab öelda:)

Tänud
Enne: 7xE36, 2xE46, E39, E61, E32. Nüüd: F34 320dxDrive GT, E36 M3 cabrio
Ceed
Huviline
Postitusi: 819
Liitunud: 14.05.2005 00:34 14
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas Ceed »

kui tahad kvalideetset ja puhast heli siis 4 kõlli.. kui tahad lihtsalt lärtsuvat ja kõva bassi siis 2 + sub :)
Parim oleks 4 kõlli + sub :)
Kasutaja avatar
Iff_
Klubiliige EKBK
Postitusi: 67
Liitunud: 25.05.2004 15:25 39
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas Iff_ »

Ceed kirjutas:kui tahad kvalideetset ja puhast heli siis 4 kõlli.. kui tahad lihtsalt lärtsuvat ja kõva bassi siis 2 + sub :)
Parim oleks 4 kõlli + sub :)
Millest selline arvamus kui tohib huvi tunda?
Fakt on see et kui tahta head heli siis unusta tagumised kõlarid üldse ära. Piisab korralikest kompodest ette +subwoofer. Kõige targem on kasutada tagumiste kõlarite raha, et saada võimalikult head komponendid ette ning mitte unustada fakti, et install annab poole tulemusest...
Kasutaja avatar
Fred
Huviline
Postitusi: 4689
Liitunud: 10.04.2006 20:40 57
Peamine sõiduk: F34
Asukoht: Norge

Postitus Postitas Fred »

Sellest olen jah teadlik, et põhimõtteliselt loevad kõige rohkem kompod ees, sest neid kuuleb eesistuja (juht) ise kõige paremini, kuid kui mõelda inimestele, kes taga istuvad ja kui seal ovaale pole, kas nad kuulevad siis aint supaka tampimist? Samas hea oleks ju, kui see pisikenegi pagasiruum oleks pigem tühi kui supakat täis... Ja kas mitte piisavalt võimsad ovaalid suudavad juba piisavalt bassi anda, et supsi enam vaja polekski? Või annaks sinna taha aknalauale veel hoopis midagi muud välja mõelda?
Enne: 7xE36, 2xE46, E39, E61, E32. Nüüd: F34 320dxDrive GT, E36 M3 cabrio
Kasutaja avatar
erik
Huviline
Postitusi: 1228
Liitunud: 07.09.2004 17:29 17
Peamine sõiduk: 530D E60
Asukoht: Kohila/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas erik »

Fred318 kirjutas:kuid kui mõelda inimestele, kes taga istuvad ja kui seal ovaale pole, kas nad kuulevad siis aint supaka tampimist?
Nii see on jah, supaka trampimist suuremal ja eest tulevaid kõrgsagedusi vähemal määral.
Endal on siis ees ja taga kõlarid +sub taga pagassis.
Stereol selline reziim et võimalik välja lülitada tagumised kõlarid.
Ees istuja helipilt väga ei muutu, aga taga istujal on ikka päris jube olla.
Ise eelistan siiski kuulata koos tagumiste kõlaritega helipilti.
On minumeelest vürtsisem. :)
Kasutaja avatar
Tarmo
Huviline
Postitusi: 8450
Liitunud: 02.10.2002 16:52 21
Peamine sõiduk: BMW G11 740XD
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas Tarmo »

Kuna enamus aega sõidan üksinda siis ei ole viitsinud tagumisu ovaale autosse tagasi panna. Hetkel on siis ees kompod ja taga wuufer.
Minule täitsa piisab.
Omatud BMW tüüpi sõidukid : E30 318, E30 325i, E30 325i, E34 530i, E34 524td, E39 530dT, E46 328Ci, E30 324td, e34 525tds, e36 316i, E39 530dT, E38 730d, E65 730d, G11 740XD, E36 328i cabrio, E46 316ti, E82 120d coupe, E88 120d cabrio
Kasutaja avatar
draggo
Huviline
Postitusi: 854
Liitunud: 08.09.2003 13:33 48
Asukoht: Tar2
Kontakt:

Postitus Postitas draggo »

Endal tekkis seda juttu lugedes küsimusi. Loodan, et teema algataja ei pane pahaks.
1. Mis on kompod?
2. Kuidas lihtsamalt oma E34 heli paremaks muuta? Ei taha neid kobakaid uste külge aretada.

Vabandan veel korra teema algataja ees aga uut teemat ka tegema pole vast mõtet hakata. ;)
Kustas
Huviline
Postitusi: 3407
Liitunud: 11.02.2004 02:31 21

Postitus Postitas Kustas »

draggo kirjutas:Endal tekkis seda juttu lugedes küsimusi. Loodan, et teema algataja ei pane pahaks.
1. Mis on kompod?
2. Kuidas lihtsamalt oma E34 heli paremaks muuta? Ei taha neid kobakaid uste külge aretada.

Vabandan veel korra teema algataja ees aga uut teemat ka tegema pole vast mõtet hakata. ;)
1. komponent kõlarid - ehk siis twiitrid, miskised midbass kõllid + filtrid (raudselt panin puusse aga parandage siis :))

2. Ise ostsin GAS komponendid. Ja paigaldasin nad originaal kõlarite asemele. Alumiste kõlarite läbimõõt on 13cm. Ülemised GAS twiitrid läksid ka väikese viili abiga paigale. Aga muidugi nüüd olen ära harjunud nendega ja tahaks suuremaid/paremaid.
E90 330i 190 kW, 6MT / Yamaha XS650 Cafe 1979
Kasutaja avatar
Fred
Huviline
Postitusi: 4689
Liitunud: 10.04.2006 20:40 57
Peamine sõiduk: F34
Asukoht: Norge

Postitus Postitas Fred »

draggo kirjutas: Vabandan veel korra teema algataja ees aga uut teemat ka tegema pole vast mõtet hakata. ;)
Vabandada pole tarvis, siin võib vabalt ju sel teemal rääkida ;)

Ette autosse lähevad siis kindlasti kompod, tagumises osas pole ikka veel otsustanud, kas koaksiaalid, suppar või mõlemad, raha maksavad ju kõik :P

Aga tekkis veel küsimus seoses E36 kõlariaukudega ustes ja taga aknalaual. Ees vist on 13 cm läbimõõduga auk aga kas keegi teab seda suurust taga?
Enne: 7xE36, 2xE46, E39, E61, E32. Nüüd: F34 320dxDrive GT, E36 M3 cabrio
Kasutaja avatar
erik
Huviline
Postitusi: 1228
Liitunud: 07.09.2004 17:29 17
Peamine sõiduk: 530D E60
Asukoht: Kohila/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas erik »

Fred318 kirjutas: Ees vist on 13 cm läbimõõduga auk aga kas keegi teab seda suurust taga?
Täpselt sama suurus. Raiuda neid auke suuremaks on ikka paras ehitus. Ise seda ette ei soovinud võtta, kuna oli kahju plekki lammutama hakata. Sai siis sinna ostetud sarnase mõõduga VDO kõllid. Bassi need kohe kindlasti ei tee, aga helikvaliteet on originaal kõlaritega võrreldes parem.
Kasutaja avatar
Fred
Huviline
Postitusi: 4689
Liitunud: 10.04.2006 20:40 57
Peamine sõiduk: F34
Asukoht: Norge

Postitus Postitas Fred »

Eks see ole meil siin suuremal enamusel nii, et plekikääride ja relakaga ei taha keegi enda kallikestele kallale minna :lol: seepärast tulekski leida kõige optimaalsem lahendus... uurisin siin www.akustika.ee -d ja seal on 13cm läbimõõduga kõlareid kohe päris mitu pakkuda. Silma jäid siis kompodest Alpine SXS-1357 ja koaksiaalidest Alpine SPS-130A. Kuna kõlarid tõesti "ainult" 13 cm läbimõõduga, siis arvata on, et sealt mingit raju tümakat välja ei tule, pigem puhast ilma suure matsuta heli. Aga nats on edevus ikka sees :lol: ja tahaks ikka veits mütsu ka, seega mõtlesin, et kuna võim on nelja kanaliga, oleks äkki mõttekas võimu kasutada kompodele ja sillatult supparile ning koaksiaalid mängiksid (vähemalt esialgu) otse makitoitest, et ka taga istuvad inimesed saaksid seal kaasa laulda :lol: ? Või jäävad need koaksiaalid ilma võimuta üldse suht märkamatuks?
Enne: 7xE36, 2xE46, E39, E61, E32. Nüüd: F34 320dxDrive GT, E36 M3 cabrio
Kasutaja avatar
Vector
Huviline
Postitusi: 115
Liitunud: 06.11.2005 18:21 27
Asukoht: Antsla/Tartu

Postitus Postitas Vector »

Poodides on müüa ka nö adaptereid mis käivad sinna originaal kohtade külge ja võimaldavad paigaldada suuremaid kõlareid..minul näiteks on nii paigaldatud enda autole 20cm midbassid...teadjamate meeste jutust olen aru saanud et ovaalide paigaldamisel pole eriti mõtet (täpsemaid põhjuseid ei oska siinkohal välja tuua).
BMW E34 525 TDS Touring
Kasutaja avatar
erik
Huviline
Postitusi: 1228
Liitunud: 07.09.2004 17:29 17
Peamine sõiduk: 530D E60
Asukoht: Kohila/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas erik »

Vector kirjutas:Poodides on müüa ka nö adaptereid mis käivad sinna originaal kohtade külge ja võimaldavad paigaldada suuremaid kõlareid..minul näiteks on nii paigaldatud enda autole 20cm midbassid...teadjamate meeste jutust olen aru saanud et ovaalide paigaldamisel pole eriti mõtet (täpsemaid põhjuseid ei oska siinkohal välja tuua).
Ma tahaks oma silmaga seda näha kuidas need sinna kinnituvad, mul mingid Nokia originaal kõlari kastid ja sinna sisse kinnituvad 13cm kõlarid. Kuhu kohta see adapder veel ära mahub? Ei leia netist ka kusagilt mõnda pilti valmis süsteemist.

Sul pole võimalik pilti teha sellest moodustisest?
Kasutaja avatar
Tanel k
Huviline
Postitusi: 265
Liitunud: 04.02.2006 16:52 26
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas Tanel k »

audio kuulutuste all on ühed adapterid E36-le ka müüa.kui õieti mäletan oli kuulutuses ka miski link.ehk see abiks :roll:
F30 328i
Kasutaja avatar
erik
Huviline
Postitusi: 1228
Liitunud: 07.09.2004 17:29 17
Peamine sõiduk: 530D E60
Asukoht: Kohila/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas erik »

Siin siis müügikuulutuse link:http://foorum.bmw-club.ee/viewtopic.php ... =adapterid
Kahjuks pildid ainult adaptereist endast.
arli
Huviline
Postitusi: 57
Liitunud: 05.07.2005 22:21 22
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas arli »

Pole küll ise neid adaptereid kasutanud, aga lihtsalt seda pilti vaadates tundub päris ebakindel kinnitusvariant see. :?

Audiofiiliks ennast ei julge pidada, aga ise tehtud nii ja testitud oma kõrvaga:
Nagu varem teisedki teinud, asendasin omal ka tagumise aknalaua 18mm vineeriga ja siis sinna kinnitasin ovaalid. Ja seda pleki lõikumist ei maksa küll karta. Valisin kõlari koha pigem ääre poole, kui paljude teiste autodel....seal plekis olid veel mingid augud, niiet põhimõtteliselt tuli kuigipalju tikksaega neid suuremaks teha ainult. Kuna tagaistmel on peatoed ka, siis kartsin alguses, et äkki selle tõttu muutub heli kuidagi halvemaks....et kõlar jääb peatoe taha. Aga proovides ilma peatoeta ja koos sellega, ei täheldanud kõrvaga vahet. Tulemus oli hea...mängis rahuldavalt ka madalaid sagedusi. Originaaliga ei ole üldse mõtet võrrelda.

Alguses vahetasin esimesed kõlarid 13cm kompode vastu ja tweeter'id panin sinna peelgi kolmnurga külge. Oli jällegi originaalist ikka kõvasti parem. Aga nii väiksed elemendid väga nagu madalamaid sagedusi ei taha mängida ja olin olukorras, kus eest kostsid suht kõrged ja aint tagant madalamad helid. Sellepeale sai need kompod hoopis ukse sisse tõstetud originaal tweeteri koha peale. Ning sinna alla jällegi vineerist alused (päevajagu pusimist, aga said ilusamad, kui originaalid :) ) ja 16.5cm midwoofrid. Ses suhtes oleks ilmselt olnud heli poolest kõige parem ukse külge mingi jama ehitada, aga mulle see variant ei meeldinud mitmel põhjusel ja pean ütlema, et olen praeguse variandiga ka väga rahul.

Mul on praeguse tehnika juures esimeste/tagumiste volüümi suhe umbes 45/55 tagumiste kasuks ja nii tundub mulle kõige parem.
Elemendid on kõik Hertzi toodang (energy ja hi-energi), 75-100W rms.
Kuna süües kasvab isu, siis on plaanis varsti lisada mingi väiksemat sorti suppakas ka (inverteriga siis läbi aknalua) ja ovaalidelt natuke madalaid vähemaks keerata. :cool:

:idea: Võtaks pika jutu kokku: Mina soovitaks 4 kõlarit. Aga ette siiski 16.5cm elementi vaadata, mis natuke madalamaid sagedusi ja üldse 'mahedamalt' ka suudab mängida. Taha ovaalid ja vineerist aknalaud. Loomulikult kõik ikka läbi võimu ja korralikud kaablid.
Kasutaja avatar
vanaisa
Huviline
Postitusi: 325
Liitunud: 07.10.2004 06:37 02
Asukoht: K.-Nõmme

Postitus Postitas vanaisa »

2 või 4? Supakas või hoopis neidki 2??

Eks see asi taandub veidi omaniku soovile. Päevauudiseid kuuleb edukalt originaalkonfiguratsioonist. Anekdoote ja Karl Madist saab ülihästi kuulata 4 korraliku kõlariga süsteemist. Kellel meeldib METALLICA - no ilma korraliku bassitümakata siiski õiget kaifi ei saa. Igal soovitajal on veidi õigust - nagu sööklaski: söönuks saab kõigist aga õige gurmaan herkulaputru siiski ei telli. Kindel, et oma piirid seab ka rahakott. Mina soovitan alustada kompuutrist s.t heli tekitajast ja asja sealt edasi arendada. Ülejäänud helitehnika võimendab siiski vaid seda mida algselt kätte saada on.

Ei pea üleliigseks mainida, et lausa valus on kuulata mingit kassetika kahina kvaliteediga müra mida siis on püütud võimendada stiilis M-TSAHHH M-TSAHH et ületada katkist sumbutajat, silla kolinatja muid auto kolkse ja naginaid.

EDU!!
BMW 525 tds TOURING, pikkadeks reisideks sobivaim auto
Kasutaja avatar
Vector
Huviline
Postitusi: 115
Liitunud: 06.11.2005 18:21 27
Asukoht: Antsla/Tartu

Postitus Postitas Vector »

erik kirjutas:
Vector kirjutas:Poodides on müüa ka nö adaptereid mis käivad sinna originaal kohtade külge ja võimaldavad paigaldada suuremaid kõlareid..minul näiteks on nii paigaldatud enda autole 20cm midbassid...teadjamate meeste jutust olen aru saanud et ovaalide paigaldamisel pole eriti mõtet (täpsemaid põhjuseid ei oska siinkohal välja tuua).
Ma tahaks oma silmaga seda näha kuidas need sinna kinnituvad, mul mingid Nokia originaal kõlari kastid ja sinna sisse kinnituvad 13cm kõlarid. Kuhu kohta see adapder veel ära mahub? Ei leia netist ka kusagilt mõnda pilti valmis süsteemist.

Sul pole võimalik pilti teha sellest moodustisest?
hetkel pole mul need enda käes, kuna originaalis olid nad mõeldud ovaalide paigaldamiseks, mina lasin need aga natuke ümber teha et saaks sinna kinnitada ümmargused kõlarid. miks need ebakindlatena tunduvad? originaalis need jah vaid kahe klambriga seal kinni aga kui ise natuke vaeva näha (poltidega aknalaua külge kinnitada) siis peaks tulemus ka suht rahuldav olema.
BMW E34 525 TDS Touring
Kasutaja avatar
Riddick
Huviline
Postitusi: 107
Liitunud: 04.12.2005 21:56 14
Asukoht: Järvamaa

Postitus Postitas Riddick »

Endal sai kõlaritega nii tehtud et vahetasin välja terve tehase ringi (6 kõlarit) E36-l ja taha siis veel väike woofer. Asemele tuli siis Signat-i tehnika ja kui pärast veel heli paika sättisin võis vabalt linnulaulu viimase kui noodini puhtalt kuulata, isegi kui bass taustal on. Tõesti väga hea kvaliteet :D
BMW on auto ja teised kõigest masinad
Kasutaja avatar
Fred
Huviline
Postitusi: 4689
Liitunud: 10.04.2006 20:40 57
Peamine sõiduk: F34
Asukoht: Norge

Postitus Postitas Fred »

vanaisa kirjutas:Ei pea üleliigseks mainida, et lausa valus on kuulata mingit kassetika kahina kvaliteediga müra mida siis on püütud võimendada stiilis M-TSAHHH M-TSAHH et ületada katkist sumbutajat, silla kolinatja muid auto kolkse ja naginaid.
Mainida ikka võib, aga loodetavasti on selliseid tegelasi vähe, kes oma auto kolinat mingi hädise tümaka taha peita üritavad. Ja ise ei plaani ka Head-iks mingit vana kassetikat järgi lükata, vaid ikka midagi uuemat, hetkel oleks olemas Sony CDX-F5550 Head, mis peaks vast asja ära ajama :lol:

Ja tekkis veel selline küsimus, et kuhu võiks paigutada võimu? Enamlevinud koht on arvatavasti pagasnik, aga kui tahaks panna võimu salongi äkki, kas tagumine aknalaud oleks sobiv, et mitte karta päikesest tulenevat ülekumenemisvõimalust suvel näiteks?
Enne: 7xE36, 2xE46, E39, E61, E32. Nüüd: F34 320dxDrive GT, E36 M3 cabrio
Ceed
Huviline
Postitusi: 819
Liitunud: 14.05.2005 00:34 14
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas Ceed »

mul on adapteritega vaata mu auto pilte.. ja näed kuidas need sinna istuvad. Mul on siis need adapterid, silikon vahel ja Alpine SPR seeria ovaalid 6x9 siis :) Helis kordades parem kui originaalil.
Kasutaja avatar
draggo
Huviline
Postitusi: 854
Liitunud: 08.09.2003 13:33 48
Asukoht: Tar2
Kontakt:

Postitus Postitas draggo »

Mis suurusega on E34 originaal kõlarid ees armatuuris ja jalgade juures ning taga aknal?
Kasutaja avatar
Fred
Huviline
Postitusi: 4689
Liitunud: 10.04.2006 20:40 57
Peamine sõiduk: F34
Asukoht: Norge

Postitus Postitas Fred »

Fred318 kirjutas:Ja tekkis veel selline küsimus, et kuhu võiks paigutada võimu? Enamlevinud koht on arvatavasti pagasnik, aga kui tahaks panna võimu salongi äkki, kas tagumine aknalaud oleks sobiv, et mitte karta päikesest tulenevat ülekumenemisvõimalust suvel näiteks?
Enne: 7xE36, 2xE46, E39, E61, E32. Nüüd: F34 320dxDrive GT, E36 M3 cabrio
MairoG
Huviline
Postitusi: 813
Liitunud: 29.01.2005 22:50 03
Asukoht: Tln ja Läänemaa

Postitus Postitas MairoG »

Fred318 kirjutas:
Fred318 kirjutas:Ja tekkis veel selline küsimus, et kuhu võiks paigutada võimu? Enamlevinud koht on arvatavasti pagasnik, aga kui tahaks panna võimu salongi äkki, kas tagumine aknalaud oleks sobiv, et mitte karta päikesest tulenevat ülekumenemisvõimalust suvel näiteks?
Pane autole toonkile, või osta sundjahutusega võim, see on küll väike aga suht võimas asi ;)
Vasta