Kaua soojendada autot?

Üldised arutelud ning näpunäited
MairoG
Huviline
Postitusi: 813
Liitunud: 29.01.2005 22:50 03
Asukoht: Tln ja Läänemaa

Postitus Postitas MairoG »

bürk kirjutas:Minu autos olev tehase manuaal ütleb, et kütuse kütuse kokkuhoiu mõttes alustada peale käivitamist kohest sõitu....

Mina lasen aastaringselt peale käivitamist mootoril kohapeal natuke töötada... aga see on suht minimaalne. Lumisel ja jäisel ajal saab tõesti kauem aega veedetud, kuna vaateväli peab tahkest veest puhas olema:)
Täpselt samamoodi teen ka mina.
Tanel_P
Huviline
Postitusi: 1759
Liitunud: 07.08.2004 21:07 40
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas Tanel_P »

Tavaliselt soendan hommikul miinuskraadidega autot paar-kolm minutit, aga kooli eest startides läheb ka ilma soendamata väga edukalt minema.
Kasutaja avatar
wirx
Huviline
Postitusi: 793
Liitunud: 08.05.2003 10:14 54
Peamine sõiduk: M5
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas wirx »

kunagi enda omaga tegin paar testi, ehk siis kompuutri nät 0 ja 4 minutit kohapeal ja siis tööle ~5km ning teinepäev kohe stardiga, talvel, paar korda tegin teste ja kulu oli väiksem siis, kui kohapeal mootorit soojendasin(oli vist 15 vs 18) ehk siis arvatavasti on suuremate mootoritega autodel kohapeal soojendamine kasulikum, kuna nad rüüpavad jõhkralt benssu külmalt(minu oma näiteks 250L/100km kohta pole mingi probleem kõvema gaasi vajutuse peale saada külmalt) ja väiksematel mootoritel kohe startida, sest nad nagunii ei suuda palju benssu võtta ja seda ka külmalt, kuid kohapeal võtavad ikkagi umbes samapalju, kui suuremad mootorid.
Ise soojendan külmemate ilmadega 2-3 minutit
BMW M5 V10
Kasutaja avatar
AARE540
Huviline - moderaator
Postitusi: 11701
Liitunud: 31.01.2004 21:43 11
Peamine sõiduk: Scania R500 '18 Mercedes-Benz E350 '15 BMW 540i'94
Telefon: 53311120
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas AARE540 »

Mul ka ikkka nii, et kui ikka klaasid läbi paistavad, siis paar-kolm mintsa ja siis leekima- mootor soojeneb ka tunduvalt kiiremini, samas sedaon soovitanud ka targad onud kunagi, et kohapeal tiksuda ei ole soovitatav lasta. Kui aga klaasid härmas, siis niikaua tiksub kohapeal, kui klaasid kraabitsaga läbi paistma saan ja siis leekima, siis tuleb puhuritest ka juba leiget 6hku :)
Kasutaja avatar
Silwer
Huviline
Postitusi: 3459
Liitunud: 23.12.2003 15:36 10
Asukoht: TLN

Postitus Postitas Silwer »

Mina vaid niipalju et mootori pöörded peale käivitamist kukuksid normaalsele tasemele.
BMW 325i E30 2,7 Turbo & BMW X3 F25 xDrive20d & BMW E46 S54B32 + M SMG & BMW X7 G07 Pure Excellence
Relk
Huviline
Postitusi: 1665
Liitunud: 21.08.2004 00:06 09
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas Relk »

Eile avasin enda auto OBC's peidetud menüüd. Ning jälgisin siis jahutusvedeliku temperatuuri.

Hommikul enne auto käivitamist oli jahutusvedeliku temp -1C. Peale käivitamist alustasin kohe sõitmist. Poolteist minutit hiljem oli jahutusvedeliku temp juba +50C. Sealt ülespoole läks juba veidi aeglasemalt. Seega ei näe ka pikal ooteajal pointi.
Aimar
Huviline
Postitusi: 1110
Liitunud: 04.08.2003 15:20 01
Asukoht: TLN

Postitus Postitas Aimar »

Mina ootan tavaliselt niikaua kuni enam sinise peal seier pole.
Kui õues on

e) -25 ja külmem
Panen auto käima ja lähen tuppa sooja ;)
Kasutaja avatar
erik
Huviline
Postitusi: 1228
Liitunud: 07.09.2004 17:29 17
Peamine sõiduk: 530D E60
Asukoht: Kohila/Tallinn
Kontakt:

Postitus Postitas erik »

Aimar kirjutas:Mina ootan tavaliselt niikaua kuni enam sinise peal seier pole.
Kui õues on

e) -25 ja külmem
Panen auto käima ja lähen tuppa sooja ;)
Ja just samal ajal sinu maja ligidal luusivad kaagid panevad asjale käpa peale. Ettevaatust!
FallenOne
Huviline
Postitusi: 33
Liitunud: 16.02.2006 01:14 49
Asukoht: Harjumaa,Paldiski,Tallinn.

Postitus Postitas FallenOne »

BMW 316i 1995a. (E36)
a)ei soendagi
b)panen auto käima teen suitsu ,autos ei suitseta:)
c)1-1,5min ka suicujagu
d)panen käima , kraabin klaase jääst(juhul kui on,üldjuhul ikka on)
e)panen auto käima , ja üks 10mintsa lasen kohapeal töötada:) samal ajal kraapides jääd maha klaasidelt.
Kasutaja avatar
Svenp
Huviline
Postitusi: 750
Liitunud: 12.10.2004 12:46 45
Asukoht: UK/Tartu

Postitus Postitas Svenp »

Minu meelest soojendamise ajad said koos karburaatoriga möödanikuks. Soojendan niikaua kuni kulub aega turvavöö peale panekuks. Tugeva külmaga kuni mootori töö stabiliseerumiseni (mõni minut).

Koha peal käian ainult klaaside jääst vabastamise hõlbustamiseks. Oluliseks pean rahulikku ja mõistlikku sõitu külma mootoriga, mis soojendab ühtlaselt kogu autot.
Sõidurõõm
Kasutaja avatar
gebolax
Huviline
Postitusi: 51
Liitunud: 27.09.2005 18:38 34

Postitus Postitas gebolax »

tvaliselt max 1-2 minutit ja siis rahulikult liikvele. kui lasta mootoril kohapeal soojeneda läheb mootro kauem soojaks kui sõites, järelikult kulumine suurem. sõites aga mootor läheb kiiremini soojaks ja kulumine on väiksem!?
Aimar
Huviline
Postitusi: 1110
Liitunud: 04.08.2003 15:20 01
Asukoht: TLN

Postitus Postitas Aimar »

erik kirjutas:
Aimar kirjutas:Mina ootan tavaliselt niikaua kuni enam sinise peal seier pole.
Kui õues on

e) -25 ja külmem
Panen auto käima ja lähen tuppa sooja ;)
Ja just samal ajal sinu maja ligidal luusivad kaagid panevad asjale käpa peale. Ettevaatust!
Ei ole see neil nii lihtne ;)
Q
Huviline
Postitusi: 106
Liitunud: 12.07.2004 15:10 58
Asukoht: Tallinn - Harjumaa

Postitus Postitas Q »

mina teen ka nii, et panen auto käima ja ise lähen tuppa sööma, u 5-15 min olenevalt kui kõva pakane väljas on. pärast on hea istuda sooja autosse ja saab kohe sõitma hakata. Kuna elan linnast väljas, siis pole ka kartust et keegi auto tuuri paneb vahepeal.
530d touring
Kasutaja avatar
AARE540
Huviline - moderaator
Postitusi: 11701
Liitunud: 31.01.2004 21:43 11
Peamine sõiduk: Scania R500 '18 Mercedes-Benz E350 '15 BMW 540i'94
Telefon: 53311120
Asukoht: Pärnu
Kontakt:

Postitus Postitas AARE540 »

Mul kodus sama, maakoht ja koeraräkandid ka ymber maja luusimas :D
Kasutaja avatar
Ingmar
Huviline
Postitusi: 589
Liitunud: 10.02.2005 12:46 17
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas Ingmar »

Minu signal on näiteks sihuke funktsioon, mis auto mootori töötades laseb kesklukku kasutada.
Puldil spetsiaalne konks, millega käib võtmekimbu küljest klõpsakaga ära.
Mugav on see näiteks mõnda väiksemasse poodi minnes.
Saab auto poe ukse ette tuksuma jätta, ilma et keegi saaks seda ära ajada.
Sama on ka hommikuse soojendamisega.
Tallinnas aga pole julgenud nii teha.
ruut
Klubiliige EKBK
Postitusi: 538
Liitunud: 03.09.2004 09:55 48
Asukoht: tln-harju

Postitus Postitas ruut »

inxx kirjutas:Minu signal on näiteks sihuke funktsioon, mis auto mootori töötades laseb kesklukku kasutada.
...
Saab auto poe ukse ette tuksuma jätta, ilma et keegi saaks seda ära ajada.
Auto ukse avamine on oskajal sekundite küsimus.
e10 & e21 & e24 & e30 & R
Kasutaja avatar
Ingmar
Huviline
Postitusi: 589
Liitunud: 10.02.2005 12:46 17
Asukoht: Tartu

Postitus Postitas Ingmar »

Kindlasti, aga tõenäosus, et just sellel ajahetkel oskaja kohal, on siiski väike.
Ja ka mina olen tavaliselt sekundite kaugusel.
KristjanS
Huviline
Postitusi: 946
Liitunud: 27.09.2005 19:42 02
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas KristjanS »

Mina soendan täpselt nii kaua kuni mu hüdrotõukurid enam ei klõbise.
Eriti külmaga siis -15 umbes 5-10 minutit :P 0 kraadi juures ei klõbise midagi ja sõidan samuti kohe minema.
Kasutaja avatar
Renee_N
Huviline
Postitusi: 94
Liitunud: 04.03.2006 17:58 10

Postitus Postitas Renee_N »

alla nulli soojendan ikka 3-4 min, kuna mul nahksisu ja juhi istmesoojendus ei tööta, pole viitsinud vaadata miks :oops: a elan tlna kesklinnas peaegu ja auto töötab maja ees rahulikult, teise paari võtmetega. autok 735 e32. ja kütusekulu pärast eriti ei pabista, muidu oleks micra endale ostnud... sry kui kedagi sellega riivan :lol: vargaid ka ei karda kuna mul selline vanem naabrimees kes sama kell oma autot soojendab ja on õues ja teeb suitsu.
Tanel_P
Huviline
Postitusi: 1759
Liitunud: 07.08.2004 21:07 40
Asukoht: Tallinn

Postitus Postitas Tanel_P »

nordman kirjutas:alla nulli soojendan ikka 3-4 min, kuna mul nahksisu ja juhi istmesoojendus ei tööta, pole viitsinud vaadata miks :oops: a elan tlna kesklinnas peaegu ja auto töötab maja ees rahulikult, teise paari võtmetega. autok 735 e32. ja kütusekulu pärast eriti ei pabista, muidu oleks micra endale ostnud... sry kui kedagi sellega riivan :lol: vargaid ka ei karda kuna mul selline vanem naabrimees kes sama kell oma autot soojendab ja on õues ja teeb suitsu.
Mis siis saab, kui naabrimehel kusehäda tuleb? :roll:
Q
Huviline
Postitusi: 106
Liitunud: 12.07.2004 15:10 58
Asukoht: Tallinn - Harjumaa

Postitus Postitas Q »

tanelp kirjutas:
nordman kirjutas:alla nulli soojendan ikka 3-4 min, kuna mul nahksisu ja juhi istmesoojendus ei tööta, pole viitsinud vaadata miks :oops: a elan tlna kesklinnas peaegu ja auto töötab maja ees rahulikult, teise paari võtmetega. autok 735 e32. ja kütusekulu pärast eriti ei pabista, muidu oleks micra endale ostnud... sry kui kedagi sellega riivan :lol: vargaid ka ei karda kuna mul selline vanem naabrimees kes sama kell oma autot soojendab ja on õues ja teeb suitsu.
Mis siis saab, kui naabrimehel kusehäda tuleb? :roll:
siis varastel jackpot :D 2 kärbest ühe hoobiga
530d touring
Kasutaja avatar
Renee_N
Huviline
Postitusi: 94
Liitunud: 04.03.2006 17:58 10

Postitus Postitas Renee_N »

siis on 2 varianti- kas olen autost ilma või kui saan raisa kätte, ega siis eriti ei hellita! :evil: :evil:
Kasutaja avatar
marek555
Huviline
Postitusi: 2896
Liitunud: 12.12.2005 12:12 29
Peamine sõiduk: BMW 535d F10, 328i E46 174kW
Asukoht: Tartu

Re: K: kaua soojendad autot?

Postitus Postitas marek555 »

Tooks teema taas aruteluks üles.
BMW 320i E36
a) +15 ja üle - ei soojenda
b) 0 - ca minut
c) -5 aeg mis kulub auto puhastamiseks lumest/jääst või 2-3 minutit
d) -15 ca 10 minutit
e) -25 ja külmem - eelkõige üritan sõite sellisel juhul vältida aga kui ikka vaja, siis vähemalt 15 minutit
Kui sõita on mul vaja mõnel suuremal maanteel (sõidu alustamine kohe linna servast), lasen temp näidikul vähemalt sinisest alast välja, kuna 320i-l on maanteel 90 km/h juures pöörded ligi 2850 rpm. See on aga minu arvates külma mootorile ehk natuke liiast. Ja samas ei taha (tegelikult ei tohigi) maanteele ka teistle jääda jalgu 50-60 km/h logistades.

Panen siis kirja ka mida täpselt E36 US sepec kasutajajuhend ütleb sellise asja kohta (tõlkisin inglise keelest):
Ära lase mootoril saavutada normaalset töötemperatuuri kohapeal seistes. Samas, käivitades mootorit väga külma ilmaga, on soovitav enne teele asumist lasta mootoril töötada kõrgematel tühikäigupööretel umbes 30 sekundit; see ettevaatusabinõu kindlustab mootrile vajaliku (piisava) õlituse. Väldi kõrgeid moortori pöördeid, kui mootor on veel külm; see aitab vältida mootori liigset kulumist ja hooldusintervalli vähenemist.
Käivitades külma mootorit eriti madalate temperatuuride (-15 C ja madalamad temperatuurid) juures, toimi järgnevalt:
Esimesel katsel lase starteril töötada natuke kauem (ligikaudu 10 sekundit).
Vajuta gaasipedaal pooleldi alla starteri lülitamise ajaks.
Nagu ma aru saan, on need tehasepoolsed soovitused kohe sõitma hakata, seotud eelkõige katalüsaatoriga - külma mootoriga ta oma ülesannet ei täida ja õhku saastatakse päris tugevalt. Vaikselt sõites aga soojenb mootor rutem ja katalüsaator saab hakata kiiremini oma ülesannet täitma. Samuti ei ole pikalt kohapeal töötamine katalüsaatorile endale hea (toimub tahmumine). Aga eelkõige tulebki siit välja see tõsisasi, miks tänapäeva autode kasutusjuhendites see soovitus on - selline mitmeminutilist soojenduse soovitus ei ole lihtsalt enam võimalik (ja eks ta nii ka õige on. Kujutage ette pilti, et miljonid autod töötavad mitmeid minuteid kohapeal, tootes kasvuhoonegaase ja raisates ka peagi lõppevat fossiilset kütust).
Aga siiski huvitaks mind küsimus, kuidaks võiks võrrelda mootori soojendamist tühikäigul või sõites madalatel pööretel, jättes välja eeltoodud asjad (kütusekulu, mõju katalüsaatrile, looduse reostus)? Milline nendest kahest tegevusest mõjutab mootorit rohkem?
Viimati muutis marek555, 30.01.2010 09:48 46, muudetud 1 kord kokku.
Kasutaja avatar
Günther
Huviline
Postitusi: 3481
Liitunud: 01.04.2007 13:27 25
Peamine sõiduk: Bmw e39 M5
Asukoht: Haapsalu

Re: K: kaua soojendad autot?

Postitus Postitas Günther »

Soojendan alati niikaua, kuni hakkab sooja tulema. Lihtsalt ei taha külma mootoriga sõita- see ju auto piinamine. Harva stardin kohe külmalt!!!
* e39 M5 http://foorum.bmwclub.ee/viewtopic.php?f=4&t=282508
* f10 530d 2011 Xdrive 190kw
Kasutaja avatar
rodza
Huviline
Postitusi: 461
Liitunud: 08.11.2006 10:59 48
Asukoht: lõuna eesti

Re: K: kaua soojendad autot?

Postitus Postitas rodza »

BMW 520 Touring 2.0 95`
a) +15 ja üle - kuni 1 min
b) 0 - kuni 2 min
c) -5 - kuni 5 min
d) -15 - kuni 5-6 min
e) -25 ja külmem - kindlasti niikaua kuni jahutusvedeliku temp jõuab sinise lõppu
Kuna ka naine sõidab autoga pidevalt siis olen öelnud et kui temp jõuab sinise lõppu siis võib juba kindlalt liikuda...aga alati helistab ja küsib kui on väga külmad ilmad`et kas nüüd võib`?
-33 kraadiga käivitub auto poolest pöördest :D
Indrek_M
Huviline
Postitusi: 3449
Liitunud: 31.08.2004 12:58 12
Asukoht: Tallinn

Re: K: kaua soojendad autot?

Postitus Postitas Indrek_M »

Suures plaanis panen auto käima ja hakkan sõitma ... vahe pole kui külm on. Kui vaja aknaid kratsida, siis kratsin, eraldi lihtsalt soojendamisel ka mingit pointi ei näe. Diisel kohapeal suurt ei soojene. Käima, õlid ringi käivad siis vaikselt liikuma, külmalt piitsa ei anna. 10-20 sekundit kohapeal kui lund ei tule pühkida või jääd kratsida.
Indrek
Kasutaja avatar
trillian
Huviline
Postitusi: 731
Liitunud: 20.11.2007 10:28 08
Telefon: 56670631
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: K: kaua soojendad autot?

Postitus Postitas trillian »

E34 530 touring `92

Olenemata ilmast/temperatruurist käib kohal suitsu jagu, 4-5 minutit. Külma mootoriga üritan väga mitte tuutsu anda.
Relk
Huviline
Postitusi: 1665
Liitunud: 21.08.2004 00:06 09
Asukoht: Tallinn

Re: K: kaua soojendad autot?

Postitus Postitas Relk »

http://uudised.ekspressauto.ee/news/aut ... 3&l=fplead

Ka UM'ist on öeldud, et mootori kohapeal soojendamine pigem kahjustab mootorit kui tuleb kasuks. Ise pole seda kunagi teinud. Käima ja kohe sõitma (normaalses tempos).
Kasutaja avatar
PeeterA
Huviline
Postitusi: 4332
Liitunud: 26.07.2007 10:10 36
Telefon: 51949859
Asukoht: BMW diagnostika Haapsalus
Kontakt:

Re: K: kaua soojendad autot?

Postitus Postitas PeeterA »

Täiesti artikkel...oleks siis toodud välja mingi reaalne põhjendus, miks kohapeal tühikäigul mootorit soojendada ei tohi. Artikli üle 200 kommentaari kah läbi ei viitsinud lugeda, kus võibolla oleks tõde selgunud :lol: Äkki oskab keegi siit selgitusi anda.
tel. 51 949 859
Kasutaja avatar
marek555
Huviline
Postitusi: 2896
Liitunud: 12.12.2005 12:12 29
Peamine sõiduk: BMW 535d F10, 328i E46 174kW
Asukoht: Tartu

Re: K: kaua soojendad autot?

Postitus Postitas marek555 »

Relk kirjutas:http://uudised.ekspressauto.ee/news/aut ... 3&l=fplead

Ka UM'ist on öeldud, et mootori kohapeal soojendamine pigem kahjustab mootorit kui tuleb kasuks. Ise pole seda kunagi teinud. Käima ja kohe sõitma (normaalses tempos).
Ennast just huvitaks, mis konkreetselt mootoril kahjustatud siis saab? UM ütleb nii nagu kasutusjuhendis kirjas on. Aga miks maunaalis just nii kirjas on, selle kohta tõin eelnevalt oma arvamuse välja.
Vasta